香蕉视频

News

Nieudana ucieczka od Keynesa

Published: 11 January 2011

(Article in Polish)

Reuven Brenner i David Goldman om贸wili zar贸wno doktrynalny, jak i historyczny wymiar obecnego kryzysu. W wielu miejscach nie spos贸b odm贸wi膰 im racji, ich analizy s膮 wnikliwe i wskazuj膮 rzeczywiste przyczyny za艂amania. Niemniej jednak ca艂emu artyku艂owi brak sp贸jno艣ci: s艂uszne tezy gin膮 w g膮szczu nie ca艂kiem powi膮zanych z nimi zalece艅.

Keynes i jego wizja gospodarki

Najwa偶niejsz膮 zalet膮 artyku艂u Brennera i Goldmana jest precyzyjne przedstawienie tez Keynesa. Co prawda celem autor贸w nie by艂o wcale odnalezienie 藕r贸de艂 jego pogl膮d贸w, czy te偶 stworzenie kolejnego referatu na temat 鈥瀋o Keynes mia艂 na my艣li?". Mimowolnie jednak trafiaj膮 w sedno, gdy zwracaj膮 uwag臋 na rol臋 akumulacji prywatnych oszcz臋dno艣ci i kapita艂u. Bez nich nie mo偶e by膰 mowy o trafnych inwestycjach. Te za艣 s膮 konieczne dla trwa艂ego wzrostu gospodarczego i zwi臋kszania dobrobytu.

G艂贸wne przes艂anie doktryny keynesowskiej jest nast臋puj膮ce: oszcz臋dno艣ci i prywatna akumulacja kapita艂u nie stanowi膮 godnego zaufania 藕r贸d艂a wzrostu gospodarczego, a pozytywny pogl膮d na ich temat jest zabobonem klasycznej ekonomii, kt贸ry nale偶y odrzuci膰. Powsta艂o wiele prac opisuj膮cych jak ewoluowa艂y pogl膮dy Keynesa. Wydaje si臋 jednak, 偶e 鈥炁俛mig艂贸wk臋 Keynesa" rozwi膮za艂 najwybitniejszy historyk my艣li ekonomicznej Joseph Schumpeter celnie spostrzegaj膮c, i偶 niech臋膰 do tradycyjnych warto艣ci kapitalistycznych stale przewija si臋 we wszystkich pracach Keynesa. Niech臋膰 ta stanowi filozoficzn膮 i psychologiczn膮 przes艂ank臋 jego ekonomii i klucz do jego my艣li. Dlatego w艂a艣nie tak 艂atwo odnale藕膰 mn贸stwo niesp贸jno艣ci i sprzeczno艣ci w jego pracach, co nota bene przyznaj膮 jego zagorzali zwolennicy. Ekonomia u Keynesa nie ma pierwszoplanowego znaczenia. Jest zas艂on膮 dymn膮 i analityczn膮 hydraulik膮 s艂u偶膮c膮 jako kamufla偶 dla jego filozofii i niech臋ci do 鈥瀊ur偶uazyjnych" cn贸t. T臋 hydraulik臋 mo偶na zmienia膰, r贸偶nie interpretowa膰 i przekszta艂ca膰 - najwa偶niejsze, 偶eby analiza prowadzi艂a do wniosku, 偶e聽 oszcz臋dno艣ci hamuj膮 rozw贸j gospodarczy i nale偶y si臋 skoncentrowa膰 na bie偶膮cej konsumpcji, nie troszcz膮c si臋 o przysz艂o艣膰.

Read full article: , January 11, 2011

Feedback

For more information or if you would like to report an error, please web.desautels [at] mcgill.ca (subject: Website%20News%20Comments) (contact us).

Back to top